U Srbiju je 2023. imigriralo više 41 hiljadu stranaca, što je oko devet i po puta više u odnosu na 2012. godinu, objavio je Republički zavod za statistiku.
Na predstavljanju istraživanja "Imigracija stranaca u Republici Srbiji" istaknuto je da povećan priliv migranta ima znatan uticaj i na tržište radne snage.
Prema podacima Svetske banke, Srbija je na trinaestom mestu u svetu po padu broja stanovnika. Zbog niske stope nataliteta, porasta prosečne starosti stanovništva i emigracije, broj mladih koji ulaze na tržište rada opada, dok se broj penzionisanih povećava brže nego što njihova radna mesta mogu da se popune. Uz to, emigracija visoko kvalifikovanih radnika dodatno pogoršava problem manjka radne snage u ključnim industrijama. Međutim, i broj stranih radnika u Srbiji iz godine u godinu sve je veći.
Samo tokom prošle godine izdato je skoro 80.000 radnih viza. Uz nove olakšice za njihovo zapošljavanje, sve više poslova obavljaju radnici iz Azije, Turske i Rusije. Republički zavod za statistiku predstavio je nedavno istraživanje koje pokazuje da je prethodnoj deceniji broj stranaca koji su imigrirali u Srbiju skoro udesetostručen. V. d. direktora Zavoda Branko Josipović izjavio je na predstavljanju rezultata istraživanja da su ti podaci prvi korak da bi donosioci odluka i institucije u Srbiji imali svest o uticaju migracija u Srbiji.
Šefica Odseka za demografiju i statistiku zdravstva Gordana Bjelobrk rekla je da Republički zavod za statistiku po prvi put objavljuje ovakvu statistiku, koja je zasnovana na integraciji podataka iz svih dostupnih administrativnih izvora. Ona je dodala da skoro 73 odsto stranaca koji su imigrirali u 2023. godini boravi u 13 opština i gradova u Srbiji.
Prema njenim rečima, preliminarni rezultati istraživanja za 2024. godinu pokazuju da 101.413 stranih državljana imaju odobren boravak ili stalno nastanjenje u Srbiji. Takav imigracioni tok, smatra ona, mogao bi se zadržati i duže.
I najnovija Studija tržišta rada koju je sproveo UNDP u Srbiji predviđa da će se potražnja za radnom snagom povećati sa 125.000 radnika u 2024. godini na skoro 144.000 do 2026. godine, sa najvećom potražnjom u sektorima prerađivačke i IT industrije, dok će i dalje postojati visoka potražnja u sektorima veleprodaje i maloprodaje.